0

Ο Θανάσης Μπαζίνας (13π., 5ρ., 5ασ.) ήταν ο παίκτης που έδωσε το έναυσμα με την απόδοσή του στο 4ο δεκάλεπτο για να επιστρέψει η εθνική. Double double σημείωσε ο Βαγγέλης Ζούγρης με 16 πόντους και 12 ριμπάουντ αλλά χρεώθηκε με 4ο φάουλ στην 3η περίοδο. Ο Νίκος Πλώτας είχε συγκομιδή 13 πόντους, ενώ double double σημείωσε και ο Λευτέρης Μαντζούκας με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Κορυφαίος από το τέταρτο στη διοργάνωση Βέλγιο με double double (15π., 12ρ.) ο Τις Ντε Ρίντερ, ο οποίος παρά τον τραυματισμό του στα δάχτυλα στο χθεσινό παιχνίδι αγωνίστηκε και έγινε σημείο αναφορά στο παιχνίδι της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 33-43, 40-52, 56-56 κ.α., 68-64 παρ.

Κλειστό παιχνίδι έγινε στο πρώτο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα ν’ αλλάζει χέρια. Το Βέλγιο προηγήθηκε με 5-10 με πόντους από τους Ντε Ρίντερ και Πουεντέτ, αλλά ο Ζούγρης με διαδοχικούς πόντους έδωσε το έναυσμα στους συμπαίκτες του. Με τρίποντο του Σωτήρη Οικονομόπουλουυ, η εθνική μείωσε σε 12-14 για να καρφώσει ο Ζούγρης για την ισοφάριση (14-14). Ο Λευτέρης Μαντζούκας έδωσε προβάδισμα στην εθνική με 2/2 βολές (16-14) και μετά το τρίποντο του Φερστρέτε (16-17), ο Πλώτας ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών (18-17 σκορ 1ης περιόδου). Όμως στο 2ο δεκάλεπτο, το Βέλγιο επέδειξε πολυφωνία στην επίθεση σημειώνοντς 26 πόντους, ενώ κράτησε τους παίκτες της Ελλάδας στους 15 πόντους. Το -12 της εθνικής (31-43) είχε την «υπογραφή» των Ντε Ρίντερ (10 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κοψίματα στο α΄ μέρος) και Ντι Μαρία (8π.). Στον αντίποδα, η εθνική είχε κορυφαίο τον Ζούγρη με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, 8 πόντους πέτυχε ο Πλώτας και από 6 οι Μαντζουκας και Οικονομόπουλος.

Χαμηλό σκορ και από τις δύο ομάδες στην 3η περίοδο και επιμέρους σκορ 7-9 είχαν ως αποτέλεσμα το 40-52 υπέρ του Βελγίου στο 30ό λεπτό. Στην 3η περίοδο χρεώθηκε και με τέταρτο φάουλ ο Βαγγέλης Ζούγρης. Όμως, η εθνική τα έδωσε όλα για την ανατροπή στο επόμενο δεκάλεπτο. Με 14-2 αρχικά, οι παίκτες του Παπαδόπουλου ισοφάρισαν σε 54-54, δια χειρός Ζούγρη. Ο Θανάσης Μπαζίνας είχε πετύχει τους πρώτους πέντε πόντους της εθνικής στην 4η περίοδο, ενώ καταλυτικοί ήταν και οι Μερμίγκης και Μαντζούκας. Ο Σίμπε Λέντεγκεν έδωσε προβάδισμα στο Βέλγιο 54-56 2:04΄΄ πριν τη λήξη του 4ου δεκαλέπτου για να ισοφαρίσει ο Μπαζίνας σε 56-56, στα 55΄΄. Οι Πιντελόν και Μερμίγκης αστόχησαν σε προσπάθεια για τρεις διαδοχικά και μετά το επιμέρους σκορ 16-4 στο 4ο δεκάλεπτο ο «μικρός» τελικός θα κρινόταν στην παράταση.

Με τρίποντο του Μπαζίνα μπήκε η εθνική στο έξτρα πεντάλεπτο (59-56), ενώ ο Ζούγρης διαμόρφωσε το 61-58 κι ενώ είχε μειώσει ο Μέννες για το Βέλγιο. Ο Ντε Ρίντερ ευστόχησε σε μία βολή (61-59), αλλά ο Λέντεγκεν με 2/2 ισοφάρισε 61-61, 2:42΄΄ πριν λήξει η παράταση. Ήταν η σειρά του Μαντζούκα να δώσει προβάδισμα στην εθνική (63-61) για ν’ απαντήσει ο Μέννες (63-63). Όμως ο τελευταίος ευστόσε σε μία βολή αμέσως μετά (63-64). Στα 53΄΄ ο Πλώτας με λέι απ επέτρεψε στην εθνική ν’ επανακτήσει την πρωτοπορία (65-64). Μετά από λάθη εκατέρωθεν, ο Πουντέτ έστειλε στη γραμμή των βολών τον Οικονομόπουλο και αυτός «έγραψε» το 67-64 στα 22΄΄. Ο Λεντέγκεν αστόχησε σε τρίποντο για το Βέλγιο, ο Πουντέτ έκανε φάουλ στον Πλώτα και αυτός με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 68-64, με την Ελλάδα να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς, Μανίστε, Μαρέ

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 13 (1), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 10, Πλώτας 13, Ζούγρης 16, Χατζής, Μερμίγκης 2, Οικονομόπουλος 9 (1), Σταυρακόπουλος, Ζορμπάς